Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie zgodności z prawem zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków w Narodowym Funduszu Zdrowia z dnia 2014-07-17.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
V.7010.33.2014
Data sprawy:
2014-07-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie zgodności z prawem zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W wystąpieniu Rzecznik porusza problem zgodności z prawem powszechnie obowiązującym Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków w Narodowym Funduszu Zdrowia. Za niezgodny z prawem należy uznać przepis omawianego Zarządzenia, uzależniający rozpoznanie skargi wniesionej drogą elektroniczną, która nie jest anonimowa, od potwierdzenia złożenia tej skargi na piśmie w określonym terminie. Omawiane rozwiązanie pozostaje w sprzeczności z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków, a także nie spełnia konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego i zasady legalizmu. Przyjęta regulacja wewnętrzna arbitralnie ogranicza konstytucyjne prawo do składania petycji, skarg i wniosków. Ponadto kwestionowany przepis w sposób niezgodny z Konstytucją nakłada – jako akt prawa wewnętrznego adresowany do komórek organizacyjnych NFZ – dodatkowe obowiązki na obywateli. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o podjęcie działań w celu wyeliminowania z obrotu prawnego kwestionowanej regulacji zawartej w Zarządzeniu Prezesa NFZ.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2014-09-01
Opis odpowiedzi:
Minister Zdrowia (01.09.2014 r.) stwierdził, że zarzut niezgodności z powszechnie obowiązującym prawem zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków w Narodowym Funduszu Zdrowia jest nieuzasadniony. Kwestionowany przepis został zmieniony zarządzeniem Prezesa NFZ i otrzymał następujące brzmienie: „W przypadku zgłoszenia skargi lub wniosku za pomocą poczty elektronicznej, które nie zostały opatrzone podpisem elektronicznym i nie zawierają imienia, nazwiska (nazwy) i adresu wnoszącego, pracownik komórki organizacyjnej, o której mowa w § 5 ust. 1, za pomocą poczty elektronicznej występuje odpowiednio do skarżącego lub wnioskodawcy o uzupełnienie złożonej skargi lub wniosku o te dane w terminie siedmiu dni. Termin do załatwienia skargi lub wniosku biegnie od dnia wpływu tego uzupełnienia do Funduszu.”. Minister Zdrowia stwierdził ponadto, że przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie Zasad techniki prawodawczej w ocenie Ministra Zdrowia nie mają bezpośredniego zastosowania do przepisów zarządzeń wydawanych przez Prezesa NFZ.