Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie problemów wynikających z częstych zmian przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 2014-02-24.
Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie problemów wynikających z częstych zmian przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Od połowy 2007 roku, Rzecznik prowadzi korespondencję z ministrami kierującymi resortem budownictwa, dotyczącą problemów wynikających w praktyce z częstych zmian przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Resort podzielił szereg sygnalizowanych przez Rzecznika wątpliwości, jednak nie podjął w tym zakresie jakiejkolwiek inicjatywy ustawodawczej. Do zagadnień poruszanych przez Rzecznika należy kwestia rozliczania wkładów mieszkaniowych wpłaconych w związku z uzyskaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, zwracanych obecnie z powodu wygaśnięcia tego prawa. Brak jest także przepisów określających finansowe zasady przenoszenia własności mieszkań zakładowych, przejętych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nowelizacji wymagają przepisy wprowadzające zasadę, że lokal, do którego wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może być zbyty przez spółdzielnię wyłącznie w trybie przetargu na ustanowienie odrębnej własności lokalu. Rzecznik w swoich wystąpieniach poruszała też problem związany z obrotem spółdzielczymi własnościowymi prawami do lokali znajdujących się w budynku wybudowanym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowanie wieczyste. Zagadnienia te dotyczą istotnych interesów członków spółdzielni, przede wszystkim interesów o charakterze majątkowym. Dodatkowo, obowiązek zmiany niektórych regulacji wynika wprost z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o rozważenie podjęcia zdecydowanych działań na rzecz uporządkowania stanu prawnego w dziedzinie spółdzielczości mieszkaniowej.
i przedstawił Sejmowi RP swoje stanowisko, odnosząc się do proponowanych rozwiązań prawnych oraz zastrzegając sobie możliwość zgłaszania uwag i propozycji zmian, co również powinno ułatwić i przyspieszyć prowadzenie prac parlamentarnych.