Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty stosunkowej pobieranej od dłużnika w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych z dnia 2015-07-27.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty stosunkowej pobieranej od dłużnika w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych.
Do Rzecznika wpłynęła skarga dotycząca wysokości opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika od dłużnika w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Pobierane przez skarżącego świadczenie emerytalno - rentowe wypłacane z Zakładu Emerytalno - Rentowego MSWiA nie jest objęte obniżoną opłatą stosunkową od kwot egzekwowanych. Ustawą z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji powiększono katalog wierzytelności, przy egzekucji których obowiązuje obniżona opłata stosunkowa w wysokości 8% wyegzekwowanego świadczenia o świadczenia z ubezpieczenia społecznego, a także świadczenia wypłacane na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pomimo znaczącego poszerzenia katalogu upoważniającego komornika do zastosowania niższej, ośmioprocentowej stawki opłaty stosunkowej, nadal nie uwzględniono żołnierzy zawodowych oraz innych funkcjonariuszy służb mundurowych korzystających ze świadczeń z systemu zaopatrzenia emerytalnego, jak również osób korzystających z ubezpieczenia społecznego rolników. W opinii Rzecznika obowiązująca regulacja budzi wątpliwości z punktu widzenia zgodności z konstytucyjnymi zasadami równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wskazanie przyczyn obowiązującego zróżnicowania.