Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie badań lekarskich osób z zaburzeniami psychicznymi, zatrzymanych przez Policję z dnia 2016-01-07.

Adresat:
Komendant Główny Policji
Sygnatura:
KMP.570.25.2015
Data sprawy:
2016-01-07
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół "Krajowy Mechanizm Prewencji"
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie badań lekarskich osób z zaburzeniami psychicznymi, zatrzymanych przez Policję.

Przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji spotkali się z niewłaściwą praktyką polegającą na badaniu osób zatrzymanych, mających zaburzenia psychiczne (np. osób po próbie samobójczej), przez lekarza nieposiadającego specjalistycznego przygotowania z zakresu psychiatrii. Przeprowadzenie badania lekarskiego ma na celu ustalenie, czy istnieją przeciwwskazania do pobytu takiej osoby w pomieszczeniach Policji dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia. W przypadku niewłaściwej diagnozy dokonanej przez lekarza innej specjalizacji aniżeli psychiatria, może wystąpić zagrożenie zdrowia, a nawet życia osób zatrzymanych. Zbadanie osoby z zaburzeniami psychicznymi przez lekarza psychiatrę jest istotne również z tego względu, że nagłe pogorszenie się stanu zdrowia takiej osoby, związane z podjętą podczas pobytu w jednostce Policji próbą samobójczą lub samookaleczeniem zawsze będzie wymagało wyjaśnienia przez władze publiczne. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania omawianej praktyki.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2016-02-09
Opis odpowiedzi:
Zastępca Komendanta Głównego Policji (09.02.2016 r.) zapewnił, że obowiązujące uregulowania są wystarczające i dają gwarancję zbadania osoby zatrzymanej lub doprowadzonej w celu wytrzeźwienia.
Brak określenia specjalizacji lekarza przeprowadzającego badanie, zdaniem Zastępcy Komendanta nie pozbawia osoby zatrzymanej właściwej opieki medycznej. Przyjęte przez prawodawcę rozwiązanie wydaje się optymalne, bowiem lekarz ogólny dysponuje szeroką wiedzą medyczną, na tej podstawie może zlecić dodatkowe konsultacje specjalistyczne np. psychiatryczną, która potwierdzi czy osoba będzie poddana obserwacji w szpitalu czy też nadal może przebywać w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Podobne rozwiązania funkcjonują w ratownictwie medycznym, gdzie pacjenci badani są wstępnie przez lekarza ogólnego, a następnie w razie potrzeby zlecane są specjalistyczne konsultacje. Jednak nawet najbardziej precyzyjne uregulowania prawne nie zapewnią bezpieczeństwa, jeżeli nie zadziała właściwie czynnik ludzki.
Zastępca Komendanta dodał, że wprowadzenie nowych rozwiązań przewidujących badanie przez lekarza specjalistę może powodować wątpliwości w kwestii podmiotu decydującego o zasadności zlecania tych badań. Dokonujący zatrzymania policjanci nie mają bowiem kompetencji do podejmowania tego rodzaju decyzji.