Wystąpienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie trudności ze składaniem przez cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową z dnia 2016-01-14.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie trudności ze składaniem przez cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową.
Zaniepokojenie Rzecznika wzbudziły informacje o powtarzających się przypadkach odmowy przyjęcia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców przekraczających wschodnią granicę Polski. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli cudzoziemiec zgłasza chęć ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową (status uchodźcy), Straż Graniczna powinna przyjąć od niego wniosek. Decyzję o przyznaniu ochrony międzynarodowej lub odmowie takiej ochrony podejmuje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
W skargach kierowanych do RPO opisywane są sytuacje, w których cudzoziemcy bezskutecznie próbują przekroczyć granicę państwa przez kilka, a nawet kilkanaście dni, za każdym razem zgłaszając chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową. Funkcjonariusze Straży Granicznej nie przyjmują jednak składanych deklaracji. W konsekwencji wydawane są decyzje o odmowie wjazdu. Cudzoziemcy są wpuszczani na terytorium Polski dopiero po wielu nieudanych próbach. Wątpliwości budzą przy tym rozbieżne relacje przekazywane przez Straż Graniczną oraz samych cudzoziemców. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Straży Granicznej o podjęcie działań, które wyeliminowałyby ewentualne nieprawidłowości.