Wystąpienie do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie braku regulacji określającej podmiot i jego obowiązki w zakresie kontroli jakości wody pitnej w wewnętrznych instalacjach wodnych w budynkach mieszkalnych z dnia 2018-10-10.
Wystąpienie do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie braku regulacji określającej podmiot i jego obowiązki w zakresie kontroli jakości wody pitnej w wewnętrznych instalacjach wodnych w budynkach mieszkalnych.
Analiza stanu prawnego regulującego zagadnienia związane ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków w zakresie kontroli jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich – wskazuje na brak regulacji określającej podmiot zobowiązany do kontroli jakości wody w instalacji wewnętrznej, w budynkach wielomieszkaniowych. W praktyce prowadzi to do sytuacji, w której ochrona jakościowa wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie jest zapewniona w pełnym zakresie.
Rzecznik zgodził się ze stanowiskiem Najwyżej Izby Kontroli, wyrażonym we wnioskach z kontroli „Utrzymanie i eksploatacja sieci wodociągowych w miastach”, iż w żadnym z aktów prawnych dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie wskazano podmiotu zobowiązanego do pobierania próbek i wykonywania badań wody z instalacji wewnętrznej w budynkach mieszkalnych, co może mieć szczególnie negatywne konsekwencje w budynkach wielorodzinnych. Przy niewłaściwej eksploatacji instalacji wewnętrznych w tych budynkach, skutkującej pogorszeniem jakości wody, stwarza to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.
W świetle przepisów ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków, podmiotem zobligowanym do pobrania próbek z instalacji wewnętrznej nie jest i – wobec braku materii ustawowej w tym zakresie – nie może zostać wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, skoro nie ma ono żadnych uprawnień, jak też obowiązków związanych z kontrolą jakości wody w wewnętrznej instalacji wodnej w budynku. Nie istnieje również żadna ustawowa podstawa, z której można by wywieść, że obowiązek ten spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości.
W ocenie Rzecznika istnieje wobec tego uzasadniona potrzeba wprowadzenia na poziomie ustawowym regulacji określającej wprost podmiot odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniej jakości wody w wewnętrznej instalacji wodnej i kontroli jakości wody na tym odcinku.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o analizę opisanego problemu i zainicjowanie działań legislacyjnych mających na celu określenie podmiotu i jego obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej w wewnętrznych instalacjach wodnych w budynkach mieszkalnych.