Wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie właściwej organizacji pracy oraz bezpieczeństwa pracowników z dnia 2020-04-28.
Wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie właściwej organizacji pracy oraz bezpieczeństwa pracowników.
W związku ze stanem epidemii, wywołanym chorobą COVID-19, a także działaniami podejmowanymi przez pracodawców w zakresie zapewnienie właściwej organizacji pracy oraz bezpieczeństwa pracownikom, jak również działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, ujawnił się problem dotyczący możliwości przeprowadzania badań pracowników pod kątem pomiaru temperatury ich ciała.
Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą przede wszystkim kwalifikacji pomiaru temperatury ciała oraz jej rezultatów w postaci dokonanych pomiarów. Według części specjalistów, przeprowadzanie przez pracodawców pomiarów temperatury ciała pracowników jest niedozwolone, gdyż uzyskane w ten sposób informacje mają charakter danych wrażliwych. Podkreślenia wymaga, że Kodeks pracy zawiera zamknięty katalog danych osobowych, jakich pracodawca może żądać od kandydata na pracownika lub od pracownika. W katalogu tym jednak wyniki pomiarów temperatury nie zostały ujęte.
W opinii Rzecznika nie ulega wątpliwości, że wykonywanie pomiarów medycznych prowadzących do określenia stanu zdrowia pracowników (m.in. pomiarów temperatury) i ich wyniki, podlegają uregulowaniu zawartemu w art. 31 ust. 3 Konstytucji, gdyż są danymi wrażliwymi - dotyczą chronionych sfer życia człowieka. Niewłaściwe przetwarzanie tych informacji może doprowadzić do naruszeń praw i wolności osób, których dotyczą. Natomiast w istniejącym stanie prawnym brak jest jednoznacznego przepisu, z którego wynikałby obowiązek pracodawcy do mierzenia temperatury pracownikom, nawet w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego lub też stanu epidemii.
W ocenie Rzecznika wskazana problematyka powinna zostać zatem uregulowana w ogólnie obowiązujących przepisach rangi ustawowej, w związku z tym zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej.