Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie doręczania przesyłek sądowych przez Pocztę Polską S.A z dnia 2022-07-06.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie doręczania przesyłek sądowych przez Pocztę Polską S.A.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają pisma od obywateli dotyczące doręczania przesyłek sądowych przez Pocztę Polską S.A. Skarżący wskazują, że mimo, iż informują doręczycieli, próbujących doręczyć pismo z sądu, że adresat nie mieszka i nigdy nie mieszkał pod wskazanym adresem, to listonosze nie przyjmują tej wiadomości i nie czynią stosownej adnotacji na przesyłce, lecz pozostawiają awizo. Powyższe postępowanie rodzi problemy nie tylko dla osób, którym przesyłka sądowa ma zostać doręczona oraz dla sądu, lecz powoduje także dyskomfort dla osób zamieszkujących pod adresem, na który następuje próba doręczenia przesyłki sądowej.
Rzecznik zauważył, że zarówno rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism organów procesowych w postępowaniu karnym, jak i rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 maja 2020 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, zawierają wzór formularza pokwitowania odbioru, który wśród adnotacji, które wypełnia doręczający bądź wydający przesyłkę przewiduje w pkt. 4 lit. b - w przypadku gdy przesyłki nie doręczono - możliwość podania z jakich innych przyczyn nie nastąpiło doręczenie. Uzyskanie przez doręczającego/wydającego pismo informacji, że adresat wyprowadził się bądź nie zamieszkuje lub nie przebywa pod wskazanym adresem, jest okolicznością, która powinna być odnotowana na formularzu pokwitowania odbioru.
Brak jest zatem podstaw do uznania, że doręczyciele pomimo informowania ich przez obywateli, że adresat nie mieszka i nigdy nie mieszkał pod wskazanym adresem, bądź z innej przyczyny nie może odebrać przesyłki, nie dysponują instrumentami umożliwiającymi im podjęcie stosownych działań, tj. uczynienia odpowiedniej adnotacji na przesyłce.
Rzecznik zwrócił się zatem do Ministra z prośbą o wyjaśnienie powyższej sprawy w celu poszanowania praw obywateli.