Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie waloryzacji wysokości świadczenia pieniężnego dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony z dnia 2022-10-17.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie waloryzacji wysokości świadczenia pieniężnego dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony.
Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że aktualna wysokość świadczenia pieniężnego przysługującego cudzoziemcom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Polski określana jest w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie wysokości pomocy cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej. Rozporządzenie to ustala ww. kwoty na takim samym poziomie jak rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 sierpnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości pomocy dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Kwota przyznawana uchodźcom, obowiązująca zasadniczo od 2005 r., wynosi aktualnie 25 zł na dzień.
Rzecznik wskazał, że przez ten okres koszty życia w Polsce wyraźnie się podwyższyły. Doświadczenie życia codziennego wskazuje, że 750 złotych miesięcznie (25 złotych dziennie) dla osoby samotnie zamieszkującej, czy 1500 złotych miesięcznie (12,5 złotych dziennie) dla rodziny czteroosobowej to kwoty, które nie pozwalają na samodzielną egzystencję w godnych warunkach. Przypuszczenia te potwierdzają dane z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, z którego wynika, że dla gospodarstwa jednoosobowego granica ubóstwa relatywnego w 2020 r. wyniosła 799 złotych miesięcznie na osobę, a granica ubóstwa skrajnego 640 złotych miesięcznie na osobę. Dla rodziny czteroosobowej granica ubóstwa skrajnego wyniosła zaś 1727 złotych miesięcznie.
RPO zwrócił także uwagę, że wnioskujący o udzielenie ochrony międzynarodowej nie mają możliwości pracy zarobkowej. Dopiero, gdy postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej nie zostanie, bez winy wnioskodawcy, zakończone w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o udzielaniu ochrony mogą się oni starać o zaświadczenie uprawniające do wykonywania pracy na terytorium RP.
Waloryzacja świadczenia pieniężnego bezsprzecznie byłaby pomocą dla osób ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej, których pobyt w ośrodku dla cudzoziemców jest z różnych względów niewskazany, dając im możliwość przygotowania się do samodzielnego życia już po uzyskaniu ochrony międzynarodowej, w tym szybszej integracji z polskim społeczeństwem.
Z powyższych względów, Rzecznik zwrócił się do Ministra z apelem o zainicjowanie stosownych działań w sferze legislacyjnej.