Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie dyskryminujących postanowień ogólnych warunków umów ubezpieczenia na życie wyłączających odpowiedzialność odszkodowawczą ubezpieczyciela w stosunku do osób chorych na AIDS z dnia 2003-05-19.

Adresat:
URZĄD KOMISJI NADZORU UBEZPIECZEŃ I FUNDUSZY EMERYTALNYCH
Sygnatura:
RPO/415607/02/VI/609.6 RZ
Data sprawy:
2003-05-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie dyskryminujących postanowień ogólnych warunków umów ubezpieczenia na życie wyłączających odpowiedzialność odszkodowawczą ubezpieczyciela w stosunku do osób chorych na AIDS.

W nawiązaniu do odpowiedzi z dnia 14.01.2003 r. na wystąpienie Rzecznika w przedmiotowej sprawie z dnia 3.12.2002 r., Rzecznik prosi o ponowne przeanalizowanie przedstawionego problemu. Przyjęcie przez ubezpieczycieli klauzuli, iż w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek choroby AIDS lub zakażenia wirusem HIV wyłącza się odpowiedzialność zakładu, jest ewidentnym przejawem dyskryminacji. Treść postanowień zawieranego kontraktu z reguły nie odbiega od kształtu zaproponowanego przez zakład ubezpieczeń we wzorcu umownym. Wynika to przede wszystkim ze znikomej świadomości prawnej przeciętnego uczestnika obrotu. Art. 815 Kc nakłada na ubezpieczającego obowiązek przekazania przed zawarciem umowy wszystkich znanych informacji, o które zakład ubezpieczeń zapytywał w formularzu oferty. W sytuacji, gdy zakażenie wirusem HIV ma przebieg bezobjawowy, a zakażony niema świadomości zakażenia, a zatem niepodanie tej informacji ubezpieczycielowi nie musi być wynikiem złej woli czy chęci zatajenia tej informacji, ale po prostu niewiedzy.

Inf. 1/2003, str.32.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-05-11
Opis odpowiedzi:
1/ odp. Przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z dnia 27.06.2003 r. - Inf. 3/2003, str.