Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie niemożności otrzymania wypłaty należnych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez pracowników zatrudnionych u pracodawców, którzy skierowali wnioski do sądu gospodarczego o ogłoszenie upadłości z dnia 2003-06-17.

Adresat:
MINISTERSTWO GOSPODARKI PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/442404/03/VIII/820 RZ
Data sprawy:
2003-06-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie niemożności otrzymania wypłaty należnych świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez pracowników zatrudnionych u pracodawców, którzy skierowali wnioski do sądu gospodarczego o ogłoszenie upadłości.

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 29.12.1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30.08.2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców, uzależnia możliwość ubiegania się o wypłaty z FGŚP należnych świadczeń ze stosunku pracy m.in. od daty ustania stosunku pracy. Stosunek pracy powinien ustać w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Dzień ten liczy się od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu gospodarczego wydanego w okolicznościach określonych w art. 3 ust. 1 pkt 2-4 wymienionej ustawy. W przypadku odmowy wypłaty świadczeń przez FGŚP z powodu upływu terminu uprawniającego do ubiegania się o wypłatę świadczeń zainteresowani mają otwartą drogę sądową, jednak wniesienie pozwu ma charakter iluzoryczny, ponieważ sąd nie rozstrzyga spraw co do meritum z uwagi na upływ terminu, który jest jednoznacznie określony w kwestionowanym przepisie i wiąże zarówno Fundusz jak i sąd.

Inf. 2/2003, str.47.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2003-12-23
Opis odpowiedzi:
1/ odp. Wiceprezesa RM - Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14.07.2003 r. - Inf. 3/2003, str.