Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie potrzeby wprowadzenia obowiązku umożliwienia tymczasowo aresztowanemu podejrzanemu oraz jego obrońcy zapoznania się z materiałami postępowania przygotowawczego, na których oparta została decyzja o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania z dnia 2003-10-10.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/447621/03/II/211 RZ
Data sprawy:
2003-10-10
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie potrzeby wprowadzenia obowiązku umożliwienia tymczasowo aresztowanemu podejrzanemu oraz jego obrońcy zapoznania się z materiałami postępowania przygotowawczego, na których oparta została decyzja o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania.

W związku ze skargą konstytucyjną pana Roberta D. dotyczącą konstytucyjności uregulowania zawartego w art. 156 § 5 Kpk, Rzecznik rozważał problem zgodności tego przepisu z Konstytucją RP oraz wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi. Prokurator odmówił na podstawie art. 156 § 5 Kpk dostępu do akt postępowania przygotowawczego obrońcy podejrzanego. Przepis ten określa zasadę niejawności akt sprawy w postępowaniu przygotowawczym i fakultatywności udostępniania stronom tych akt. Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje rozważenie wprowadzenia do Kodeksu postępowania karnego uregulowania nakładającego na organy postępowania obowiązek umożliwienia tymczasowo aresztowanemu podejrzanemu oraz jego obrońcy zapoznania się z materiałami postępowania przygotowawczego, na których oparta została decyzja o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania.

Inf. 4/2003, str.27.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-05-11
Opis odpowiedzi:
1. Zastępca Prokuratora Generalnego (29.12.2003 r.) stwierdził, że prowadzący postępowanie nie powinien odmawiać zgody na przejrzenie akt przez strony, jeżeli może to nastąpić bez wyrządzenia istotnej szkody interesom prowadzonego śledztwa lub dochodzenia. Pogląd ten nie zawsze jest podzielany przez prowadzących postępowanie przygotowawcze. Z art. 156 § 5 Kpk nie wynika, aby odmowa wglądu w akta sprawy była dopuszczalna tylko w wyjątkowych wypadkach. Prokuratorom apelacyjnym zwrócono uwagę w piśmie z dnia 22.12.2003 r., aby spowodowali zmianę dotychczasowej praktyki w tym zakresie.
Inf. 4/2003, str.28.