Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie pobierania i przechowywania przez Policję danych identyfikacyjnych, w tym kart daktyloskopijnych i zdjęć sygnalitycznych od osób podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego z dnia 2004-04-07.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/214968/96/II/208 RZ
Data sprawy:
2004-04-07
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie pobierania i przechowywania przez Policję danych identyfikacyjnych, w tym kart daktyloskopijnych i zdjęć sygnalitycznych od osób podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

Dane uzyskane na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy o Policji od osób, które następnie zostały prawomocnie uniewinnione, względnie postępowania umorzono z powodów określonych w art. 17 § 1 pkt 1-3 Kpk, powinny zostać usunięte z zasobów archiwalnych Policji lub innych uprawnionych służb, o ile danych tych nie uzyskano w związku z innymi postępowaniami prowadzonymi przeciwko określonym osobom. Za takim względem przemawia zasada domniemania niewinności. Ponadto istnieje pewna grupa przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego (np. przewidzianych w ustawie Prawo prasowe), dla których wykrycia nie są niezbędne dane takie jak odciski linii papilarnych lub zdjęcia sygnalityczne, zaś podejrzani o ich popełnienie są osobami niekaranymi o nieposzlakowanej opinii. Art. 20 ust. 2 ma charakter fakultatywny, tzn. możliwe jest na jego podstawie odstąpienie od pobierania informacji o osobach. Nie określa on jednak przesłanek podejmowania takich czynności przez Policję. Możliwość odstąpienia od pobierania danych została uregulowana w drodze zarządzenia Komendanta Głównego Policji, podczas gdy jest to materia ustawowa. Dane wrażliwe osób podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, które nie zostały skazane za te przestępstwa, podlegają zniszczeniu niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia. Nakaz zniszczenia tych danych nie dotyczy informacji o kodzie genetycznym. W ocenie Rzecznika brak podstaw do zróżnicowania danych wymienionych w art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych pod względem możliwości ich gromadzenia i wykorzystywania przez Policję. Rzecznik zwraca się o zajęcie stanowiska, a w razie podzielenia przedstawionych zastrzeżeń, również o podjęcie działań w celu zmiany krytykowanego stanu prawnego.

Inf. 4-6/2004

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-05
Opis odpowiedzi:
1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (7.05.2004 r.) poinformował, że Ministerstwo podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym obowiązujące przepisy nie dają podstaw do stwierdzenia, że utrata przez osobę, której dane osobowe znajdują się w posiadaniu Policji, statusu podejrzanego lub oskarżonego powoduje po stronie Policji obowiązek niezwłocznego usunięcia tych danych z policyjnych baz danych.
Inf. 4-6/2004, str. 19