Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie ograniczonych uprawnień emerytalnych urzędników państwowych, którzy z mocy prawa stali się pracownikami służby cywilnej z dnia 2004-05-07.

Adresat:
URZĄD SŁUŻBY CYWILNEJ
Sygnatura:
RPO/423243/02/III/303.6 RZ
Data sprawy:
2004-05-07
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie ograniczonych uprawnień emerytalnych urzędników państwowych, którzy z mocy prawa stali się pracownikami służby cywilnej.

Problem podjęty przez Rzecznika dotyczy ograniczenia uprawnień emerytalnych urzędników państwowych, określonych w art. 27 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych, którzy z dniem wejścia w życie ustawy o służbie cywilnej stali się z mocy prawa pracownikami służby cywilnej. Dotyczy to także pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach urzędów państwowych z tym, że w stosunku do tej grupy pracowników służby cywilnej, w okresie do końca 2010 r. utrzymana została w mocy dotychczasowa podstawa nawiązania stosunków pracy. Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych, w razie rozwiązania z urzędnikiem państwowym stosunku pracy z powodu likwidacji urzędu albo jego reorganizacji uniemożliwiającej dalsze zatrudnienie pracownika, urzędnikowi przysługuje emerytura, jeżeli mężczyzna ukończył 60 lat, a kobieta 55 lat i ma wymagany okres zatrudnienia. Z kolei w świetle art. 93 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej w razie rozwiązania z pracownikiem służby cywilnej stosunku pracy z powodu likwidacji urzędu, pracownikowi przysługuje emerytura, jeżeli mężczyzna ukończył 60 lat, a kobieta 55 lat oraz jeżeli ma wymagany okres zatrudnienia. Przepis ten ma zastosowanie do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Oznacza to, że reorganizacja urzędu uniemożliwiająca dalsze zatrudnienie nie stanowi wobec pracowników służby cywilnej podstawy do ubiegania się o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego krótszego o 5 lat, niż w systemie powszechnie obowiązującym. Podstawę taką stanowi tylko likwidacja urzędu. Przedstawiony problem miał być rozwiązany w ramach nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która jak wynika z informacji posiadanych przez Rzecznika, nadal pozostaje w toku prac rządowych.

Inf. 4-6/2004, str. 36

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-12-20
Opis odpowiedzi:
1. Szef Służby Cywilnej (31.05.2004 r.) poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej proponuje zmianę brzmienia przepisu art. 93 ust. 2, wprowadzając rozwiązania analogiczne do art. 27 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Proponowane zmiany przewidują, że przyczyną uzyskania uprawnień emerytalnych, w razie osiągnięcia wskazanego w przepisie wieku, będzie nie tylko likwidacja urzędu, ale również jego reorganizacja uniemożliwiająca dalsze zatrudnienie członka korpusu służby cywilnej.
Inf. 4-6/2004, str. 37