Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie unieważnienia przez Opolskiego Kuratora Oświaty egzaminu dojrzałości oraz zarządzenia ponownego egzaminu z dnia 2004-05-18.

Adresat:
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
Sygnatura:
RPO/474428/04/XI/1107 RZ
Data sprawy:
2004-05-18
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie unieważnienia przez Opolskiego Kuratora Oświaty egzaminu dojrzałości oraz zarządzenia ponownego egzaminu.

W związku ze skargami, które wpłynęły do Rzecznika w tej sprawie, Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał swe uwagi dotyczące obowiązującego stanu prawnego w zakresie unieważniania egzaminów dojrzałości. Zauważył jednocześnie, że treść zarządzenia Opolskiego Kuratora Oświaty nie wskazuje czy i w jakim stopniu wpływ na podjęte rozstrzygnięcie miały ustalenia poczynione w zakresie odpowiedzialności zdających. Stąd też w skargach do Rzecznika pojawia się zarzut stosowania zasad odpowiedzialności zbiorowej. Rzecznik prosi o odniesienie się do tego zagadnienia. W skargach sformułowano zarzut nierównego traktowania maturzystów, gdyż zdaniem autorów skarg analogiczna sytuacja wystąpiła także w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Zarzut ten wymaga weryfikacji po to, aby nie powstało wrażenie stosowania przez administrację publiczną w tych samych stanach faktycznych odmiennych reguł. Wiarygodność państwa (szczególnie, że sprawa dotyczy osób dopiero wkraczających w dorosłe życie) wymaga ustalenia winnych zaistniałej sytuacji oraz wyciągnięcia w stosunku do tych osób przewidzianych prawem konsekwencji.

Inf. 4-6/2004, str. 38

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-08-16
Opis odpowiedzi:
1. Minister Edukacji Narodowej i Sportu (25.05.2004 r.) wyjaśnił, że powtórzenie egzaminu dojrzałości zarządzono jedynie w stosunku do tych zdających, którzy wybrali ujawnione tematy. Powtórzenie egzaminów było konieczne, gdyż w przyszłości maturzyści mogliby mieć problemy w posługiwaniu się świadectwem dojrzałości otrzymanym w okolicznościach wskazujących na możliwość jego uzyskania w sposób nieuczciwy i sprzeczny z przepisami prawa. Publiczne wypowiedzi rektorów szkół wyższych w związku z przedmiotową sprawą, potwierdzają taką możliwość. W innych województwach nie wystąpił stan faktyczny porównywalny z sytuacją w województwie opolskim, nie było więc podstaw do podejmowania analogicznych działań. Właściwe organy prowadzą postępowanie zmierzające do ustalenia osób, które dopuściły się ujawnienia tematów lub zaniedbania nadzoru nad prawidłowym zabezpieczeniem tematów maturalnych. Osoby te poniosą stosowną odpowiedzialność.
Inf. 4-6/2004, str. 39