1. W sprawie braku możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez zwalnianych funkcjonariuszy służb mundurowych z dnia 2004-06-24.
1. W sprawie braku możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez zwalnianych funkcjonariuszy służb mundurowych.
Wejście w życie ustawy z dnia 23.07.2003 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, poprzez uchylenie art. 6 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i objęcie systemem zaopatrzenia wszystkich żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy służb publicznych, niezależnie od daty wstąpienia do służby, rozwiązało problem zaopatrzenia emerytalnego. Obowiązująca od dnia 1.06.2004 r. nowa ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 71 ust. 2 objęła także prawem do zasiłku dla bezrobotnych postulowaną przez Rzecznika grupę żołnierzy zawodowych. Prawem do zasiłku dla bezrobotnych na zasadach przewidzianych w tej ustawie nie zostali jednak objęci funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Służby Więziennej. Z przepisu art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wynika także, iż prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje funkcjonariuszom Służby Celnej. W ocenie Rzecznika sytuacja ta wymaga uregulowania, tym bardziej, że funkcjonariusze często są jedynymi żywicielami rodziny i brak regulacji w tym zakresie powoduje, że byt ekonomiczny ich rodzin jest zagrożony.
Inf. 4-6/2004, str. 56
2. Minister Gospodarki i Pracy (22.07.2004 r.) poinformował, że w dniu 11.12.2003 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z propozycją podjęcia działań mających na celu zapewnienie funkcjonariuszom zwalnianym ze służby prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Niestety do tej pory nie doszło do uzgodnień, które rozwiązałyby tą kwestię.
Inf. 7-9/2004, str. 81