Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie stosowania wobec podejrzanego bądź oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego z dnia 2005-01-17.

Adresat:
PEŁNOMOCNIK RZĄDU DS.RÓWNEGO STATUSU KOBIET I MĘŻCZYZN
Sygnatura:
RPO/453872/03/II/211 RZ
Data sprawy:
2005-01-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie stosowania wobec podejrzanego bądź oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego.

W związku z licznymi informacjami wskazującymi na występujące, mimo wszczęcia postępowania karnego w związku z podejrzeniem popełniania przestępstwa z art. 207 K.k., zagrożenie ofiar dalszą przemocą, Rzecznik Praw Obywatelskich dwukrotnie wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie możliwości zmiany brzmienia art. 275 Kpk, poprzez dodanie zapisu o czasowym opuszczeniu przez podejrzanego (oskarżonego) wspólnego z pokrzywdzonym miejsca zamieszkania i zakazie zbliżania się do pokrzywdzonego. Na prośbę Rzecznika problem przeanalizowało kilka organizacji porzarządowych. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że przypadki oddania oskarżonego (podejrzanego) pod dozór Policji, w połączeniu z zakazem zbliżania się do osoby pokrzywdzonej były rzadkie, ale za to odnotowano dużą ilość spraw, w których to ofiary przestępstwa były zmuszone do opuszczenia miejsca zamieszkania. Informacje o znikomym wykorzystaniu instrumentu prawnego określonego w art. 257 § 2 Kpk pozwalającego na nałożenie na oskarżonego (podejrzanego) obowiązku polegającego na zakazie zbliżania się do pokrzywdzonego, potwierdził Komendant Główny Policji. Problem ten sygnalizują również kuratorzy sądowi. Z odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości wynika jednak, iż nie zachodzi potrzeba zmiany obowiązujących przepisów, w tym zakresie. Rzecznik prosi o przedstawienie opinii dotyczącej proponowanej nowelizacji uregulowań prawnych, a także o uwagi związane z poruszonym zagadnieniem.

Inf. 1-3/2005, str.28

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: