1. W sprawie stosowania przepisów ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki z dnia 2005-01-28.
1. W sprawie stosowania przepisów ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 17.06.2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zarzucając naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie, mogą w okresie 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy wnieść skargę o stwierdzenie przewlekłości postępowania na podstawie tej ustawy. Warunkiem dopuszczalności skargi jest, aby skarga do Trybunału została wniesiona w toku postępowania, a także aby Trybunał nie wydał jeszcze postanowienia w przedmiocie dopuszczalności skargi. Badając dopuszczalność skargi wniesionej w oparciu o ten przepis, sądy sprawdzają, czy postępowanie którego dotyczy skarga jest nadal w toku czy też zostało zakończone, przy czym stwierdzenie tej drugiej okoliczności skutkuje zwykle odrzuceniem skargi. W ustawie nie ma zatem postawionego wprost wymogu, aby skarga wnoszona na podstawie art. 18 ust. 1 dotyczyła toczącego się postępowania. Jakkolwiek art. 5 ust. 1 ustawy wskazuje, iż skarga o stwierdzenie przewlekłości określonego postępowania winna być wniesiona w trakcie tego postępowania, to wprowadzanie takiego samego warunku w przypadku skarg, o których mowa w art. 18 ust. 1 wydaje się nieuzasadnione.
Inf. 1-3/2005, str.34
Inf. 1-3/2005, str.35