Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie sygnalizowanych w artykułach prasowych zaległości w wypłatach należności finansowych dla funkcjonariuszy celnych z tytułu przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości z dnia 2005-03-17.

Adresat:
SŁUŻBA CELNA
Sygnatura:
RPO/498933/05/IX/906.3 RZ
Data sprawy:
2005-03-17
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie sygnalizowanych w artykułach prasowych zaległości w wypłatach należności finansowych dla funkcjonariuszy celnych z tytułu przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony jest pojawiającymi się informacjami prasowymi w kwestii niewypłacania zaległych świadczeń związanych z przeprowadzaną w 2003 r. alokacją funkcjonariuszy celnych oraz należności finansowych z tytułu przeniesienia na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18.05.2004 r. w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości. W związku z powyższym Rzecznik zwraca się z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.

Inf. 1-3/2005, str.58

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-01-13
Opis odpowiedzi:
1. Szef Służby Celnej (10.05.2005 r.) poinformował, że przeniesienie do pełnienia służby w innej miejscowości wiąże się z wypłatą należnych świadczeń na podstawie ustawy o Służbie Celnej oraz rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości. Na skutek trudności interpretacyjnych w trakcie stosowania rozporządzenia, w dniu 15.03.2005 r. Minister Finansów podpisał jego nowelizację, która precyzuje m.in. zapisy dotyczące kwestii przyznawania lokali mieszkalnych, równoważników za brak lokalu oraz dodatków za rozłąkę. Świadczenia należne z tytułu przeniesienia są świadczeniami obligatoryjnymi, przysługującymi, po spełnieniu odpowiednich warunków, wszystkim funkcjonariuszom. Utrata przez Służbę Celną środków finansowych gromadzonych jako środki specjalne z których finansowany był proces alokacji kadr w 2004 r. wynika ze zmiany obowiązujących przepisów. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych z dniem 1.01.2005 r. likwiduje tę formę gospodarki finansowej w sektorze finansów publicznych. Środki te zostały włączone do budżetu państwa, a w 80% zwiększyły planowane wydatki jednostek budżetowych. Wprowadzono fundusz motywacyjny gromadzony z 20% kwot dochodów uzyskanych z przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez Służbę Celną. Środki funduszu przeznaczone są na nagrody dla funkcjonariuszy, którzy przyczynili się bezpośrednio do wykrycia przestępstw. Pomimo ograniczeń finansowych, izby celne bezzwłocznie otrzymują z Ministerstwa Finansów środki na pokrycie wydatków poniesionych z tytułu alokacji kadr.
Inf. 4-6/2005, str.