Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawnionych w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni i stosowaniu przepisów dotyczących zakazu kontaktów z dziećmi orzeczonego wobec rodziców dysponujących władzą rodzicielską z dnia 2005-08-31.
Wniosek do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawnionych w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni i stosowaniu przepisów dotyczących zakazu kontaktów z dziećmi orzeczonego wobec rodziców dysponujących władzą rodzicielską.
Wniosek o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie ujawnionych w orzecznictwie rozbieżności w wykładni i stosowaniu przepisu art. 113 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy w związku z art. 755 § 1 ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, zawierającej odpowiedź na pytanie: Czy wydając postanowienie w trybie art. 755 § 1 Kpc dotyczące uregulowania na czas trwania postępowania kontaktów z rodzicem odseparowanym od dziecka, sąd związany jest treścią art. 113 § 1 Kro, a zatem czy w postanowieniu zabezpieczającym może być orzeczony zakaz osobistej styczności z dzieckiem względem rodzica dysponującego władzą rodzicielską przy braku wcześniejszego orzeczenia sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej tego rodzica ?
W uzasadnieniu Rzecznik stwierdził m.in. że otrzymuje skargi rodziców dysponujących władzą rodzicielską, którym sądy w postanowieniach wydanych w trybie zabezpieczenia zakazały kontaktów z dziećmi. Prawo rodziców do kontaktów z dzieckiem nie jest elementem władzy rodzicielskiej. Przysługuje nawet tym rodzicom, którzy władzy rodzicielskiej nie posiadają.
Wniosek rozpoznany (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8.03.2006 r., sygn. akt III CZP 98/05). Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: Przepis art. 113 § 1 k.r.o. nie wyłącza udzielenia na podstawie art. 755 § 1 k.p.c. zabezpieczenia przez zakazanie rodzicom niepozbawionym władzy rodzicielskiej osobistej styczności z dzieckiem.