1. W sprawie rodzin zastępczych oraz opieki nad dziećmi niedostosowanymi społecznie z dnia 2005-12-01.
1. W sprawie rodzin zastępczych oraz opieki nad dziećmi niedostosowanymi społecznie.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócono się o poparcie postulatów legislacyjnych, które zostały opracowane przez międzydyscyplinarny zespół specjalistów na podstawie doświadczeń i materiałów przedstawionych w kwietniu tego roku na wojewódzkim seminarium poświęconym pracy z rodziną i zagrożeniom w tworzeniu rodzinnych form opieki zastępczej. Postulaty te zostały przekazane do zaopiniowania w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie Rzecznik przesyła uwagi Zarządu Województwa Małopolskiego do stanowiska przedstawionego przez resort. Rzecznik podkreślił, że dla powodzenia reformy systemu opieki nad dzieckiem niezbędne jest zapewnienie stabilnych, właściwych warunków osobom pełniącym funkcję rodzin zastępczych. Przepisy prawne powinny jednoznacznie określać większość tych warunków, gdyż mają one charakter standardów. Z przedstawionych uwag wynika, że środowisko pracowników socjalnych chce zajmować się dziećmi trudnymi, problemowymi, które są "wypychane" z placówek pomocowych i oświatowych do szpitali psychiatrycznych i domów pomocy społecznej. Przypadki takie znane są Rzecznikowi zarówno ze skarg wpływających do Biura Rzecznika, wizytacji pracowników Biura, jak również z artykułów prasowych. Praca z dzieckiem niedostosowanym lub zagrożonym niedostosowaniem w jego środowisku jest szczególnie trudna, wymaga wiedzy, pasji i zaangażowania. Pracownicy socjalni powinni być w tym zakresie wspierani, a nawet zastępowani przez społeczników dysponujących niezbędnymi umiejętnościami. Raporty analizujące sytuację młodego pokolenia wskazują, że jest to ostatnia chwila dla zorganizowania takiego ruchu społecznego przy wsparciu resortu.
Inf. 10-12/2005, str.
Trudno jest zgodzić się z propozycją wprowadzenia dla wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych obowiązku pracy w ramach mieszkania usamodzielnienia. Mieszkania takie przeznaczone mają być dla dzieci starszych, nie można więc taką formą obejmować wszystkich dzieci przebywających w placówce. Ministerstwo jest za utrzymaniem dotychczasowego przedziału płacowego wynagrodzenia dla niespokrewnionych z dzieckiem wielodzietnych i specjalistycznych rodzin zastępczych.
Ministerstwo planuje w tym roku zebrać informacje o strukturze rodzin zastępczych, z uwzględnieniem zawodowych rodzin zastępczych. Ewentualne zmiany w przepisach będą dokonane po analizie tych informacji.
Inf.1-3/2006,str.