Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie braku uprawnień do zasiłku opiekuńczego osób prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą z dnia 2006-02-27.

Adresat:
MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/524252/06/III/303.4.2 RZ
Data sprawy:
2006-02-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie braku uprawnień do zasiłku opiekuńczego osób prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła kolejna skarga od osoby prowadzącej jednoosobowo działalność gospodarczą, w sprawie braku uprawnień do zasiłku opiekuńczego, o którym mowa w art. 32-35 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Skarżąca kwestionuje przyznanie uprawnień do zasiłku opiekuńczego tylko osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, a więc przede wszystkim pracownikom. Zdaniem Rzecznika zasiłek opiekuńczy powinien przysługiwać zarówno pracownikom, jak też osobom pracującym na własny rachunek. Przedstawiony problem ma doniosłe znaczenie społeczne, ponieważ w ostatnich latach zwiększył się znacznie odsetek kobiet pracujących na własny rachunek oraz współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Rzecznik prosi o przedstawienie stanowiska Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmiany zasad regulujących prawo do zasiłku opiekuńczego.

Inf.1-3/2006,str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-07-07
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (22.06.2006 r.) poinformował, że zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem związanym z wykonywaniem pracy w rygorach stosunku pracy. Pracownik, przed którym stoi konieczność zapewnienia opieki dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny nie ma możliwości dogodnego dla siebie rozłożenia czasu pracy tak, aby ewentualnie mógł zapewnić konieczną opiekę choremu i wykonać swoje obowiązki pracownicze. Takiego ograniczenia nie mają osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Stąd też osoby te nigdy nie miały i nie mają prawa do zasiłków opiekuńczych. Podsekretarz Stanu stwierdził w konkluzji, że obowiązujące rozwiązania należy uznać za uzasadnione.
Inf. 4-6/2006, str.