Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie sytuacji podatkowej obywateli polskich podejmujących pracę za granicą z dnia 2006-03-23.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/525832/06/VI/620.1 RZ
Data sprawy:
2006-03-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie sytuacji podatkowej obywateli polskich podejmujących pracę za granicą.

Na podstawie skarg kierowanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz licznych publikacji prasowych, Rzecznik zwrócił się o pilne przedstawienie Radzie Ministrów sprawy opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą. Sprawa ta wymaga kompleksowych rozwiązań, regulujących sytuację podatkową wszystkich polskich obywateli podejmujących na stałe pracę za granicą, niezależnie od państwa zatrudnienia, a zwłaszcza wprowadzenia - w przypadku nieodstąpienia od poddania tych wynagrodzeń w Polsce opodatkowaniu - mechanizmów umożliwiających uwzględnienie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych rzeczywistych kosztów uzyskania przychodu, a także pomniejszania podatku należnego w Polsce o zapłacone obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jednocześnie Rzecznik przyłączył się do wniosku o rozważenie przez Ministra Finansów zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. od wynagrodzeń za pracę najemną wykonywaną za granicą, nie tylko uzyskanych w Wielkiej Brytanii, lecz również w innych państwach, do wysokości uwzględniającej ponoszone przez zatrudnionego rzeczywiste koszty utrzymania oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Należałoby również udostępnić podatnikom w urzędach skarbowych bezpłatne broszury informacyjne o opodatkowaniu dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-06-20
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów (24.04.2006 r.) poinformował, że metody zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu przewidziane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, tj. metoda proporcjonalnego odliczenia lub metoda wyłączenia z progresją, odpowiadają międzynarodowym standardom i nie naruszają postanowień Konstytucji RP. W nowej umowie polsko-brytyjskiej, która zostanie podpisana prawdopodobnie w 2006 r., planowane jest przyjęcie metody wyłączenia z progresją, tzn. dochód uzyskany w Zjednoczonym Królestwie będzie zwolniony w Polsce od podatku, natomiast będzie wzięty pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w Polsce.
Trwają prace nad zmianami do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które pozwolą Polakom pracującym czasowo za granicą zrekompensować wyższe koszty utrzymania. Ministerstwo badało możliwość wydania rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. od wynagrodzeń za pracę najemną wykonywaną za granicą, jednak stwierdzono, że brak przesłanek takich jak interes publiczny, ważny interes podatnika, od których ustawa - Ordynacja podatkowa uzależnia prawo do wydania takiego aktu.
Od listopada 2005 r. jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów broszura "Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą 2005", a od lutego 2006 r. można ją otrzymać bezpłatnie w urzędach skarbowych. Ponadto Minister Finansów wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Inf. 4-6/2006, str.