Wniosek do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego w sprawie możliwości dziedziczenia roszczenia o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własnościowe z dnia 2006-03-28.
Wniosek do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego w sprawie możliwości dziedziczenia roszczenia o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własnościowe.
Rzecznik Praw Obywatelskich w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w wykładni prawa wniósł o rozstrzygnięcie: "Czy wynikające z art. 219 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze w brzmieniu obowiązującym do dnia 24.04.2001 r., roszczenie członka spółdzielni mieszkaniowej o przekształcenie przysługującego mu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega dziedziczeniu przez spadkobierców ?" Stosownie do art. 218 Prawa spółdzielczego, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Prawa to wygasa z chwilą ustania członkostwa w spółdzielni. Od tej zasady ustawa nie przewidywała żadnych wyjątków. W art. 221 Prawa spółdzielczego uregulowano sytuację prawną osób bliskich zmarłego członka spółdzielni, wspólnie z nim zamieszkujących, przyznając im roszczenie o przyjęcie w poczet członków i przydział lokalu, a więc ustanowienie do tego lokalu nowego spółdzielczego lokatorskiego prawa. Skoro za prawo lokatorskie jest niezbywalne i wygasa z chwilą śmierci członka spółdzielni, to również uprawnienie do przekształcenia prawa, w istocie już nieistniejącego, musi wygasnąć w tym samym momencie i nie może przejść na spadkobierców członka spółdzielni. Przyjęcie, iż takie roszczenie podlega dziedziczeniu powodowałoby trudność w jego realizacji, a jednocześnie w realizacji roszczeń przyznanych w art. 221 Prawa spółdzielczego osobom bliskim zmarłego członka spółdzielni.