Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz możliwości rozwoju lokalnych systemów pomocy dziecku i rodzinie z dnia 2006-06-07.

Adresat:
PREZYDENT MIASTA
Sygnatura:
RPO/527791/06/XI/1105 RZ
Data sprawy:
2006-06-07
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) (DO 31.08.2007) PRAWA RODZINNEGO I OCHRONY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz możliwości rozwoju lokalnych systemów pomocy dziecku i rodzinie.

Prezydent Miasta Łodzi, w odpowiedzi z dnia 11.04.2006 r. na wystąpienie Rzecznika z dnia 18.03.2006 r. w sprawie naruszeń praw dziecka w niektórych placówkach opiekuńczo-wychowawczch w Łodzi, zasygnalizował problemy związane z umieszczaniem dzieci niedostosowanych społecznie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zdaniem Rzecznika placówki te nie chronią dzieci przed naruszeniami ich podstawowych praw. Alternatywą jest starannie zaplanowana i wykonywana przy wykorzystaniu środków środowiska lokalnego profilaktyka i resocjalizacja w środowisku otwartym. Duże możliwości rozwoju systemu opieki nad dzieckiem stwarza realizacja Krajowego Programu Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Jeden z jego modułów zaleca stosowanie środków alternatywnych, na które składają się system kurateli, samorządowe placówki profilaktyczno-wychowawcze, praca profilaktyczno-wychowawcza służb socjalnych oraz innych podmiotów publicznych i niepublicznych. Uzupełnieniem Programu jest ogłoszony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w maju 2006 r. Konkurs Wspierania Jednostek Samorządu Terytorialnego w Budowaniu Lokalnego Systemu Opieki Nad Dzieckiem i Rodziną, który może finansowo wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w budowaniu lokalnych systemów. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przekazanie informacji na temat możliwości rozwoju łódzkiego systemu pomocy dziecku i rodzinie.

Inf. 4-6/2006, str.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-07-07
Opis odpowiedzi:
1. Prezydent Miasta Łodzi (26.06.2006 r.) poinformował, że zgodnie z art. 19 ustawy o pomocy społecznej, powiat jest zobowiązany do opracowania i realizacji strategii rozwiązywania problemów społecznych. Zgodnie z ustawową dyspozycją, w dniu 14.07.2005 r. Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę Nr LII/953/05 o przyjęciu "Strategii rozwiązywania problemów społecznych w mieście Łodzi". Dokument ten uwzględnia szereg zadań przewidzianych do realizacji na lata 2005-2010 dotyczących m.in. pomocy dziecku i rodzinie. W tym zakresie jako priorytety przyjęto: podejmowanie działań z zakresu profilaktyki oraz opieki nad dzieckiem i rodziną wobec środowisk dysfunkcyjnych; promowanie i rozwój rodzinnych form opieki zastępczej, a także dokonywanie przekształceń placówek opiekuńczo-wychowawczych w celu osiągnięcia obowiązujących standardów opieki i wychowania; pomoc i wsparcie dla rodzin naturalnych w przywróceniu zdolności do prawidłowego pełnienia funkcji rodzicielskich. Na bazie celów operacyjnych przyjętych w "Strategii
" tworzony jest łódzki system profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną. Zakończenie prac w tym zakresie nastąpi w drugim półroczu br. Program będzie obejmował system zintegrowanych działań zapobiegających zagrożeniom prawidłowego rozwoju dziecka i jego rodziny oraz system działań na rzecz rodziny i dziecka znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Jednocześnie Prezydent Miasta Łodzi poinformował, że w jego opinii jedynie wprowadzenie międzyresortowych rozwiązań będzie podstawą spójnego systemu pomocy dziecku i rodzinie.