Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie dostępu do sądu w sprawach dotyczących ostatecznych rozstrzygnięć organów Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w przedmiocie przyznania świadczenia pieniężnego ofiarom represji nazistowskich z dnia 2006-11-23.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/544926/06/V/512.1 RZ
Data sprawy:
2006-11-23
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie dostępu do sądu w sprawach dotyczących ostatecznych rozstrzygnięć organów Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w przedmiocie przyznania świadczenia pieniężnego ofiarom represji nazistowskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek w związku z rozbieżnością w orzecznictwie sądów powszechnych: czy w sprawach dotyczących ostatecznych rozstrzygnięć organów Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w przedmiocie przyznania świadczenia pieniężnego ofiarom represji nazistowskich dopuszczalna jest droga sądowa ? Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga konstytucyjna, w której skarżący domaga się uznania za niekonstytucyjne przepisów regulujących postępowanie przed sądem administracyjnym, ponieważ uniemożliwiają one wniesienie skargi na rozstrzygnięcie organu Fundacji "Polsko - Niemieckie Pojednanie". Rzecznik przystąpił do tego postępowania prezentując pogląd, że spory z Fundacją należą do spraw cywilnych i mogą być rozpatrywane przez sądy powszechne.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2007-06-27
Opis odpowiedzi:

Wniosek rozpoznany (uchwała z dnia 27 .06.2007 r., sygn. akt III CZP 152/06). Sąd Najwyższy podjął następującą uchwałę: Dopuszczalna jest droga sądowa w sprawie, w której powód - ze względu na niekorzystne dla niego rozstrzygnięcie Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" - dochodzi świadczenia pieniężnego z tytułu represji nazistowskich.