Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystapienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie dochodzenia roszczeń zwrotnych od osób, które swym bezprawnym działaniem doprowadziły do wypłaty odszkodowań przez Skarb Państwa (kontynuacja wystąpienia z dnia 11.05.2006 r.) z dnia 2006-09-20.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/522661/06/II/211 RZ
Data sprawy:
2006-09-20
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystapienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie dochodzenia roszczeń zwrotnych od osób, które swym bezprawnym działaniem doprowadziły do wypłaty odszkodowań przez Skarb Państwa (kontynuacja wystąpienia z dnia 11.05.2006 r.).

Praktyka badania przypadków prawomocnego zasądzenia przez sądy odszkodowania na podstawie art. 552 Kpk pod kątem ewentualnych roszczeń z art. 557 Kpk jest w skali kraju niejednolita.

Uzasadnione byłoby umożliwienie także innemu organowi, a nie jedynie prokuraturze, wystąpienia z powództwem zwrotnym. Należałoby jednak jednoznacznie określić właściwość tych organów.

Rozważenia wymaga zakres przypadków, w których można dochodzić roszczenia zwrotnego. Przepis art. 557 Kpk przewiduje możliwość wystąpienia z odpowiednim powództwem jedynie w przypadku zasądzenia odszkodowania i zadośćuczynienia na podstawie art. 552 Kpk. Tymczasem wydaje się, iż taka możliwość powinna być także przewidziana w przypadku zasądzenia "odpowiedniej sumy pieniężnej" stronie, której skarga na przewlekłość postępowania sądowego została uwzględniona oraz stronie, która uzyskała odszkodowanie za przewlekłość postępowania na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego.

Należałoby także rozważyć, czy w przypadku zasądzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka odszkodowania i zadośćuczynienia od Państwa Polskiego za działania jego organów, naruszające postanowienia Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, istnieje potrzeba wprowadzenia możliwości dochodzenia roszczeń zwrotnych od osób, które swoim bezprawnym działaniem doprowadziły do zobowiązania Skarbu Państwa do ponoszenia kosztów wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień.

Rzecznik prosi o poinformowanie o zajętym stanowisku i ewentualnie podjętych działaniach.

Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o poinformowanie, czy i jakie działania zostały podjęte w celu uporządkowania praktyki wytaczania powództw regresowych oraz - ewentualnie - jakie przyniosły rezultaty.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: