Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie potrzeby podjęcia działań zmierzających do unikania podwójnego opodatkowania obywateli polskich pracujących w Austrii, Holandii, Belgii, Danii, Finlandii oraz Islandii z dnia 2006-10-19.
Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie potrzeby podjęcia działań zmierzających do unikania podwójnego opodatkowania obywateli polskich pracujących w Austrii, Holandii, Belgii, Danii, Finlandii oraz Islandii.
Rzecznik Praw Obywatelskich z satysfakcją przyjął wiadomość o podpisaniu w dniu 20.07.2006 r. w Londynie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Przyjęcie w Konwencji metody wyłączenia z progresją powodującej zwolnienie z opodatkowania w Polsce wynagrodzeń za pracę najemną wykonywaną przez polskich obywateli w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej spełnia oczekiwania licznej grupy Polaków, którzy pracują w tym państwie.
Nadmierne, nieuwzględniające rzeczywistych kosztów utrzymania w państwie wykonywania pracy, opodatkowanie w Polsce wynagrodzeń za pracę najemną wykonywaną za granicą stanowi problem obywateli polskich pracujących we wszystkich państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące metodę proporcjonalnego odliczenia lub z którymi Polska nie zawarła umów o unikaniu podwójnego podatkowania. Rzecznik zwraca się o pilne podjęcie działań zmierzających do renegocjacji umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartych z Austrią, Holandią, Belgią, Danią i Finlandią, przewidujących metodę proporcjonalnego odliczenia, a także o rozważenie renegocjacji umowy z Islandią, która nie należy do Unii Europejskiej, jednak pracuje tam obecnie 10 tysięcy obywateli polskich.
Rzecznik prosi ponadto o zajęcie stanowiska, czy jest dopuszczalne przywrócenie terminu przewidzianego w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do złożenia pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy.
Kontynuacja wystąpienia do Ministra Finansów w sprawie sytuacji podatkowej polskich obywateli prowadzących w Austrii działalność gospodarczą w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o podjęcie dalszych działań w sprawie polskich obywateli prowadzących w 2006 r. w Austrii działalność gospodarczą, którzy z powodu nieprawidłowych informacji udzielanych przez polskie urzędy skarbowe oraz polskie władze konsularne nie złożyły w obowiązującym terminie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania stawką 19%, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdecydowana większość obywateli polskich pragnących zdobywać w Austrii środki utrzymania, dla uniknięcia starań o pozwolenia na pracę, decyduje się na samozatrudnienie z wykorzystaniem formy prawnej jednoosobowego przedsiębiorstwa.
W wystąpieniu do Ministra Finansów z dnia 19.10.2006 r. Rzecznik zwrócił się m.in. o zajęcie stanowiska, czy jest dopuszczalne przywrócenie terminu przewidzianego w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Instytucja przywrócenia terminu może być stosowana wyłącznie do terminów prawa procesowego. Jeżeli w ocenie Ministra Finansów omawiany termin stanowi termin prawa procesowego, Rzecznik prosi o rozważenie możliwości zalecenia organom podatkowym wnikliwego rozpatrywania wniosków o przywrócenie tego terminu. Jeśli jednak termin do złożenia pisemnego oświadczenia stanowi termin prawa materialnego, Rzecznik prosi o rozważenie możliwości wydania rozporządzenia o jego przedłużeniu na podstawie art. 50 Ordynacji podatkowej. Niezależnie od charakteru prawnego terminu przewidzianego w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku udzielania nieprawidłowych informacji przez organy państwa, podatnicy nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji tej sytuacji.