Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie potrzeby przyspieszenia procesu ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych z dnia 2006-10-12.
Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie potrzeby przyspieszenia procesu ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych.
Konwencja podpisana w dniu 20.07.2006 r. zastąpi dotychczas obowiązującą umowę z dnia 16.12.1976 r. i ma uchronić obywateli polskich pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od nadmiernego opodatkowania w Polsce. Warunkiem wejścia w życie Konwencji jest jej ratyfikacja. Projekt ustawy o ratyfikacji Konwencji został przedstawiony Sejmowi RP (druk sejmowy z dnia 6.09.2006 r. nr 942). Rzecznik zwraca się z prośbą o przyspieszenie procesu uchwalenia ustawy ratyfikacyjnej.
Wejście w życie Konwencji nie rozwiązuje problemu nadmiernego opodatkowania w Polsce wynagrodzeń za pracę wykonywaną w 2006 r. w Wielkiej Brytanii przez polskich obywateli. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 732) przewiduje zwolnienie od podatku części przychodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety. Zmiany te mają mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1.01.2006 r. Rzecznik zwraca się o przyspieszenie prac nad omawianym projektem ustawy.
Jednocześnie RPO wyraził przekonanie, iż zainteresowani ocenią proponowaną zmianę jako niesprawiedliwą i naruszającą konstytucyjną zasadę równości. Nie będzie dla nich zrozumiałe, jakie względy spowodowały przyjęcie zwolnienia 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą. Takie rozwiązania podatkowe zachęcają w istocie do podjęcia decyzji o stałej emigracji.
Ustawa ratyfikacyjna została uchwalona i podpisana przez Prezydenta w dniu 24 listopada 2006 r.