Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie konieczności wzmocnienia pozycji prawnej członków spółek wodnych z dnia 2007-02-26.
Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie konieczności wzmocnienia pozycji prawnej członków spółek wodnych.
Wystąpienie dotyczy wadliwości niektórych rozwiązań ustawy - Prawo wodne, które w niedostateczny sposób chronią prawa członków spółek wodnych. Wątpliwości Rzecznika budzi praktyczne pozbawienie tych osób nadzoru nad działalnością spółki. W świetle przepisów Prawa wodnego, jedyną dopuszczalna formą sprawowania kontroli i nadzoru nad działalnością spółek wodnych jest nadzór zewnętrzny, leżący w gestii starosty. W razie połączenia spółek wodnych w związek, organem właściwym w tych sprawach staje się marszałek województwa.
W razie odmowy podjęcia przez organy administracyjne czynności nadzorczych w stosunku do spółek wodnych bądź ich związków, członkowi spółki nie służą żadne skuteczne "środki przymuszające" starostę np. do żądania od zarządu przedstawienia uchwał spółki czy dokonania oceny ich zgodności z prawem. Jedynym środkiem w tym wypadku pozostaje składanie skarg i wniosków do starosty. Co gorsza, żaden przepis Prawa wodnego nie przyznaje członkowi spółki uprawnienia do zaskarżenia danej uchwały do sądu powszechnego, co w połączeniu z brakiem możliwości skutecznego dochodzenia swych praw na drodze administracyjnej, całkowicie pozbawia członków spółek wodnych należnej im ochrony. Członkowie spółek wodnych powinni mieć m.in. prawo decydowania o tym, kto sprawuje władzę w organach spółki, także poprzez możliwości zakwestionowania uchwał walnego zgromadzenia o wyborze członków tych organów.