Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby wyłączenia z opodatkowania nieodpłatnego świadczenia pomocy prawnej osobom ubogim z dnia 2007-02-02.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/472486/04/VI/620.2 RZ
Data sprawy:
2007-02-02
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby wyłączenia z opodatkowania nieodpłatnego świadczenia pomocy prawnej osobom ubogim.

Kierowane, na przestrzeni ostatnich lat, do Rzecznika skargi i prośby wskazują na potrzebę uruchomienia i wspomagania przez Państwo bezpłatnego doradztwa prawnego, z którego mogliby korzystać potrzebujący pomocy prawnej.

Przepis art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług obciążył VAT-em nieodpłatne świadczenie usług prawnych dokonywanych przez profesjonalistów na rzecz osób ubogich, w sytuacji gdy wykonanie tych usług nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisów, które uprawniałyby adwokata, radcę prawnego czy notariusza do udzielenia pomocy prawnej bez pobierania wynagrodzenia. Świadczący usługi prawnicze zobowiązany jest do pobrania przynajmniej stawki minimalnej i tylko w wyjątkowych przypadkach może odstąpić od pobrania wynagrodzenia.

W ocenie Rzecznika ustawodawca powinien wprowadzić takie zmiany legislacyjne, dzięki którym fakt nieodpłatnego udzielenia pomocy prawnej osobie ubogiej zostanie odnotowany w ewidencji podatkowej, w sposób pozwalający na weryfikację osoby, która uzyskała poradę.

Rzecznik zwrócił się z prośbą o rozważenie przedstawienia tego problemu Radzie Ministrów oraz o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie odpowiednich regulacji w tym zakresie. W tej materii Rzecznik występował już do Ministra Finansów, jednak nie osiągnął oczekiwanych działań ze strony tego resortu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: