Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie rozwiązań przyjętych w znowelizowanej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 2007-08-13.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/560232/07/V/502.1 RZ
Data sprawy:
2007-08-13
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie rozwiązań przyjętych w znowelizowanej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Do Rzecznika wpływa wiele skarg dotyczących nowych rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 14.06.2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 31.07.2007 r. Ustawodawca przewidział co do zasady trzymiesięczny termin realizacji roszczeń członków spółdzielni w zakresie przekształceń własnościowych. Gwarancją realizacji tych roszczeń mają być przepisy wprowadzające odpowiedzialność karną członków zarządu spółdzielni, pełnomocników, prokurentów, syndyków lub likwidatorów za dopuszczenie do tego, że spółdzielnia nie zawiera umowy o przeniesienie własności lokalu. Wprowadzenie odpowiedzialności karnej za dopuszczanie do niezawierania umów o przeniesienie własności lokalu nie wydaje się konieczne w demokratycznym państwie, a w konsekwencji budzi wątpliwości co do zgodności z art. 41 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 1 i 3 Konstytucji RP.

W skargach do Rzecznika zwraca się uwagę, iż trzymiesięczny termin na dokonanie przekształceń własnościowych jest w wielu przypadkach - z powodów obiektywnych - niemożliwy do dotrzymania. Skarżący słusznie wskazują, iż ustawodawca nakładając obowiązek, którego spełnienie może być niewykonalne z przyczyn niezależnych od zobowiązanego, naruszył zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa.

W wyniku kolejnych zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych doszło do sytuacji, w której dochodzenie tego samego roszczenia możliwe jest w dwóch odrębnych trybach postępowania - procesowym i nieprocesowym. Zasadnym byłoby rozważenie podjęcia działań legislacyjnych dla jednoznacznego określenia, w jakim trybie postępowania cywilnego należy dochodzić przewidzianych w ustawie roszczeń.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: