Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie problemu odzyskiwania przez obywateli niemieckich nieruchomości położonych na obszarach tzw. Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska z dnia 2007-08-28.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie problemu odzyskiwania przez obywateli niemieckich nieruchomości położonych na obszarach tzw. Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.
Stan prawny nieruchomości, które na mocy aktów normatywnych wydanych po II wojnie światowej, a w szczególności dekretów nacjonalizacyjnych z lat 40-tych, przeszły na własność Państwa i następnie zostały rozdysponowane w drodze nadania na własność osobom fizycznym lub poprzez ustanowienie na nich wieczystego użytkowania bądź oddanie w zarząd państwowym jednostkom organizacyjnym, jest niepodważalny, nawet jeśli do tej pory nie dokonano odpowiednich wpisów w księgach wieczystych.
Odmiennie może przedstawiać się sytuacja nieruchomości "porzuconych" w latach 70-tych XX w. Część z nich mogła przejść na własność Skarbu Państwa na mocy art. 38 ustawy o gospodarce terenami w miastach i osiedlach, inne z kolei mogły podlegać zasiedzeniu. W pozostałych wypadkach możliwe jest przywrócenie władztwa na rzecz osoby, która pozostawiła swą nieruchomość wyjeżdżając za granicę.
Rzecznik zwrócił się o udzielenie informacji odnośnie etapu, na jakim aktualnie znajdują się prace nad projektem ustawy, której zadaniem miałoby być uporządkowanie spraw wieczystoksięgowych, a ściślej ujawnienie Skarbu Państwa jako podmiotu posiadającego tytuł prawny do nieruchomości przejętych zgodnie z powojennymi dekretami albo stosownie do art. 38 ustawy o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Rzecznik prosi też o poinformowanie, czy Rada Ministrów planuje podjęcie działań ukierunkowanych na zapewnienie bytu socjalnego (zagwarantowanie mieszkania) tym osobom, które zajęły określone nieruchomości działając w zaufaniu do władz publicznych, a teraz będą zmuszone je opuścić wobec roszczeń wysuwanych przez prawowitych właścicieli tychże gruntów.