Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichOświadczenie do środków masowego przekazu w sprawie alternatywnych form głosowania z dnia 2007-10-22.

Adresat:
MEDIA
Sygnatura:
RPO/572000/07/I/112.1 RZ
Data sprawy:
2007-10-22
Rodzaj sprawy:
opinie, stanowiska Rzecznika (OS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
apele, stanowiska RPO (sprawy odłożone a/a)
Opis sprawy:

Oświadczenie do środków masowego przekazu w sprawie alternatywnych form głosowania.

Rzecznik wielokrotnie podkreślał, że obecne rozwiązania prawne mogą ograniczać prawa wyborcze Polaków zamieszkałych za granicą, osób niepełnosprawnych, a także innych obywateli, którzy z różnych przyczyn nie mogą w dniu wyborów stawić się w lokalu wyborczym. W wielu krajach, chcąc umożliwić udział w wyborach jak największej liczbie obywateli, wprowadzono alternatywne formy głosowania, przede wszystkim głosowania korespondencyjnego. W Polsce bez echa przechodziły propozycje nowelizacji prawa wyborczego zakładające m.in. wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego, głosowania przez pełnomocnika, a także postulat wprowadzenia specjalnych kart do głosowania dla osób niewidomych i niedowidzących. Polska pozostaje jednym z ostatnich krajów Europy, w których prawo nadal wymaga, aby bez względu na wszelkie trudności, obywatele osobiście udawali się do lokalu wyborczego.

Rzecznik zapewnił w oświadczeniu, że nadal będzie zabiegał o stosowną nowelizację prawa wyborczego, a także wspierał inicjatywy obywatelskie w tym zakresie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: