Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zasad przyznawania stypendium socjalnego dla studentów z dnia 2008-01-02.
Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zasad przyznawania stypendium socjalnego dla studentów.
Do Rzecznika zwracają się studenci ze skargami na krzywdzącą wykładnię art. 179 ust. 6 ustawy z dnia 27.07.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zawierającego definicję samodzielności finansowej studenta, dokonywaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Samodzielność finansowa pozwala na odmienny sposób ustalania sytuacji materialnej studenta i w konsekwencji otrzymanie stypendium socjalnego.
Ministerstwo przyjmuje, że studentem samodzielnym finansowo jest student, którego miesięczny dochód lub miesięczny dochód jego małżonka, ustalony stosownie do zasad wynikających z art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli tzw. dochód netto, nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. dochodu brutto). Zdaniem Rzecznika taka wykładnia przywołanych wyżej przepisów budzi zasadnicze wątpliwości. Minimalne wynagrodzenie za pracę jest pojęciem ustawowym i określa zawsze kwotę dochodu brutto. Nie do przyjęcia jest pogląd, iż art. 179 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym posługuje się pojęciem minimalnego wynagrodzenia za pracę w innym znaczeniu niż to, powszechnie przyjęte w przepisach prawa. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w przedstawionej kwestii.