Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki w sprawie zasad przyznawania świadczenia z budżetu państwa sportowcom niepełnosprawnym - zdobywcom medali na igrzyskach paraolimipijskich z dnia 2008-01-31.

Adresat:
MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI
Sygnatura:
RPO/543548/06/I/107 RZ
Data sprawy:
2008-01-31
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki w sprawie zasad przyznawania świadczenia z budżetu państwa sportowcom niepełnosprawnym - zdobywcom medali na igrzyskach paraolimipijskich.

Do Rzecznika nadal zwracają się byli reprezentanci Polski na igrzyskach paraolimpijskich sprzed 1992 r., z prośbą o interwencję w związku z wyłączeniem tej grupy sportowców z kręgu beneficjentów świadczenia, o którym mowa w art. 23 b ustawy z dnia 18.01.1996 r. o kulturze fizycznej.

Wobec dokonanego podziału historii igrzysk paraolimpijskich na dwa okresy, tylko udział w zawodach od 1992 r. daje podstawę do ubiegania się o świadczenie. Igrzyska paraolimpijskie w pierwszym okresie uznano bowiem za nie wyczerpujące kryterium konkurencyjności. Informacje zawarte w przedstawionym na wniosek Rzecznika stanowisku Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego z dnia 12.06.2007 r., mogą jednak stanowić przesłankę uzasadniającą rewizję przyjętych ustaleń.

Charakter igrzysk paraolimpijskich zarówno przed, jak i po 1992 r. wykazuje wiele cech wspólnych, przesądzających o występowaniu cechy relewantnej u zainteresowanych podmiotów, co winno skutkować ich równym traktowaniem przez prawodawcę. Obecnie obowiązujące przepisy wydają się zatem naruszać zasadę równego traktowania wyrażoną w art. 32 Konstytucji. Prezentowany pogląd nie jest odosobniony, o czym świadczy wniosek Prezesa NSA do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie art. 23 b ustawy o kulturze fizycznej w zakresie, w jakim pomija sportowców niepełnosprawnych, zdobywców medali na igrzyskach paraolimpijskich sprzed 1992 r. z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji (sygn. K 11/07).

Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w sprawie, wyrażając równocześnie nadzieję, że obecny stan nierównego traktowania niepełnosprawnych sportowców zostanie usunięty, zanim zostanie wydane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: