Wystąpienie do Szefa Służby Celnej - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów w sprawie akcji protestacyjnej celników z dnia 2008-01-31.
Wystąpienie do Szefa Służby Celnej - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów w sprawie akcji protestacyjnej celników.
Rzecznik, głęboko zaniepokojony sytuacją kryzysową, wywołaną na wschodnich granicach Polski akcją protestacyjną funkcjonariuszy celnych, zwrócił się o podjęcie działań zmierzających do jej rozwiązania i zakończenia. Obecna sytuacja wywołana jest wieloletnimi zaniedbaniami zabezpieczenia pracownikom i funkcjonariuszom celnym odpowiednich warunków pracy i służby. Dodatkowo sytuację pogorszyły działania związane z alokacją funkcjonariuszy przeprowadzone w 2004 r. Wysuwane przez funkcjonariuszy postulaty wymagają pilnego rozważenia i określania przez rząd możliwości ich realizacji. Problemy te były przedmiotem wielokrotnych wystąpień Rzecznika o charakterze generalnym oraz postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (sygn. akt K 46/05 i SK 42/06).
Niezależnie od powyższego działania funkcjonariuszy związane z prowadzoną akcją protestacyjną godzą w coraz bardziej dotkliwy sposób w prawa i interesy osób przekraczających granicę państwową, w tym przede wszystkim w prowadzących działalność gospodarczą, uzależnioną od międzynarodowego transportu towarów.
Zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24.07.1999 r. o Służbie Celnej funkcjonariusz celny nie może być nie tylko uczestnikiem strajku, ale także działalności zakłócającej normalną pracę urzędu. Tymczasem nakazane ustawą zachowania są obchodzone przy wykorzystaniu instytucji urlopu na żądanie oraz w związku z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Rzecznik zaapelował o podjęcie przewidzianych prawem działań przeciwdziałających wykorzystywaniu instytucji urlopu na zadanie oraz "krótkotrwałej niezdolności do pracy do zakłócania normalnej pracy urzędów celnych.