Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie akcji protestacyjnej celników z dnia 2008-02-14.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie akcji protestacyjnej celników.
Akcja protestacyjna funkcjonariuszy Służby Celnej przeprowadzona na wschodnich granicach kraju spowodowała zarówno zagrożenie dla przestrzegania praw obywatelskich, jak i wykonywania innych podstawowych funkcji państwa. W wyniku powstałej sytuacji można spodziewać się pozwów o odszkodowania ze strony przewoźników. Wszelkie roszczenia w tym zakresie, o ile sądy cywilne uznają je za zasadne, będą musiały zostać zaspokojone ze środków Skarbu Państwa.
Początków nieprawidłowych rozwiązań w odniesieniu do tej formacji należy dopatrywać się w przeprowadzonej w 2003 r. alokacji funkcjonariuszy z zachodnich granic kraju na wschód. Przenosiny do nowych miejsc służby odbywały się w sprzeczności z unormowaniami w ustawie o Służbie Celnej i prawem pracy.
Podczas akcji protestacyjnej funkcjonariusze zgłaszali postulaty, które nie zostały rozwiązane w ciągu ostatnich kilku lat. Jednym z nich było wycofanie z obiegu prawnego art. 25 ust. 1 pkt 8a i 8b ustawy o Służbie Celnej, nakładającego obowiązek zwalniania funkcjonariusza celnego ze służby w wypadku wniesienia aktu oskarżenia o umyślne popełnienie przestępstwa, ściganego z oskarżenia publicznego bądź zastosowanie tymczasowego aresztowania. Ponadto, mimo wielokrotnych wystąpień Rzecznika do Ministra Finansów i Szefa Służby Celnej nadal nie zostały wydane przepisy zabezpieczające prawa funkcjonariusza w przypadku niepotwierdzenia się zarzutów. Problemem są także zbyt niskie wynagrodzenia oraz brak możliwości wypłaty ekwiwalentów za przepracowane nadgodziny. Rzecznik zwrócił się o ustosunkowanie się do przedstawionych kwestii.
Wcześniejsze wystąpienie do Premiera w tej sprawie Rzecznik skierował w dniu 30.01.2008 r. (RPO-579877-X/08), a także do Szefa Służby Celnej - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów (RPO-580481-IX/06) z dnia 31.01.2008 r.