Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie potrzeby wzmocnienia uprawnień procesowych ofiar przestępstw z dnia 2008-02-15.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/547812/06/II/211 RZ
Data sprawy:
2008-02-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie potrzeby wzmocnienia uprawnień procesowych ofiar przestępstw.

W ocenie Rzecznika istnieje konieczność umocnienia pozycji pokrzywdzonego, poprzez zapewnienie mu prawa strony w postępowaniu jurysdykcyjnym i dostosowania przepisów Kodeksu postępowania karnego do wymogów Unii Europejskiej, a dokładnie Decyzji Ramowej Rady UE z dnia 15.03.2001 r. w sprawie pozycji ofiar w postępowaniu karnym (2001/220/WSiSW).

Rzecznik zaproponował zmianę treści art. 54 k.p.k. w taki sposób, aby pokrzywdzony, który nie chce działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego, do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego mógł złożyć stosowne oświadczenie o rezygnacji z tego uprawnienia.

Rzecznik postuluje również nowelizację art. 49 § 1 k.p.k. tak, aby nie dochodziło do dowolnej interpretacji tego przepisu przez sądy, uznające niejednokrotnie, iż mimo istnienia osób, które poniosły wymierne straty skutkiem przestępstwa, w przypadku niektórych przestępstw pokrzywdzony jest abstrakcyjny i nie istnieje zatem dająca się wymienić z imienia i nazwiska ofiara przestępstwa (problem ten występuje głównie w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości).

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: