Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nadmiernego obciążania Policji przez sądy i prokuratury doręczaniem przesyłek urzędowych z dnia 2008-03-03.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nadmiernego obciążania Policji przez sądy i prokuratury doręczaniem przesyłek urzędowych.
W dniu 7.12.2007 r. na łamach dziennika "Życie Warszawy" ukazał się artykuł "Dzielnicowi na posyłki", z którego wynikało, że sądy i prokuratury nadmiernie wykorzystują funkcjonariuszy Policji do dokonywania doręczeń przesyłek urzędowych.
W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika z dnia 21.01.2008 r. skierowane w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji wskazano, iż w grudniu 2007 r. w Komendzie Głównej Policji została opracowana informacja dotycząca obciążenia dzielnicowych realizacją wybranych czynności zlecanych przez sądy i prokuratury, komórki organizacyjne Policji oraz inne podmioty pozapolicyjne. Z przedstawionych danych (prognozowanych za cały 2007 r.) wynika, że przeważającą liczbę doręczeń wezwań stanowiła korespondencja przekazana przez sądy - 258.558, tj. 85,2 %.
Zgodnie z art. 131 § 1 Kodeksu postępowania karnego, wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się przez pocztę lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji albo pracownika organu wysyłającego, a w razie niezbędnej konieczności - przez Policję. Tymczasem z ustaleń Komendy Głównej Policji wynika, iż sądy i prokuratury, w celu zabezpieczenia stawiennictwa osoby, praktykują podwójne wysyłanie wezwań. Jedno wezwanie, zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, kierują za pośrednictwem poczty, a drugie, takiej samej treści, za pośrednictwem Policji.
Nadmierne i nie zawsze uzasadnione obciążanie Policji doręczaniem wezwań powoduje sytuacje, że funkcjonariusze nie są w stanie wykonywać swych ustawowych zadań, do których należy m.in. zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Rzecznik zwrócił się o zbadanie przedstawionego problemu i poinformowanie o zajętym stanowisku.