Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby zniesienia ustawowego obowiązku osobistego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni z dnia 2008-02-08.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby zniesienia ustawowego obowiązku osobistego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni.
Do Rzecznika wpływają skargi, w których kwestionowany jest obowiązek osobistego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni, wynikający z ustawy z dnia 16.09.1982 r. - Prawo spółdzielcze. Również w ocenie Rzecznika, zakaz udzielania pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu nie znajduje uzasadnienia w aktualnych warunkach społeczno - gospodarczych.
Zgodnie z art. 36 § 2 Prawa spółdzielczego członek spółdzielni może brać udział w walnym zgromadzeniu tylko osobiście, chyba że ustawa stanowi inaczej. Taki wyjątek dotyczy np. osób prawnych będących członkami spółdzielni, które biorą udział w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika czy też osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych lub niemających tej zdolności, które w walnym zgromadzeniu biorą udział przez swoich przedstawicieli ustawowych.
W przypadku wystąpienia przeszkód natury obiektywnej np. długotrwałej choroby, wyjazdu, brak możliwości skorzystania z instytucji pełnomocnictwa pozbawia członków spółdzielni prawa głosu swoich sprawach. Ponadto członek spółdzielni, który dysponuje kilkoma lokalami w różnych spółdzielniach, a chce jednocześnie uczestniczyć w działalności każdej z nich, napotyka na utrudnienia w zakresie realizacji swych praw członkowskich. Również osoby niepełnosprawne mają trudności w praktycznej realizacji swych praw członkowskich.
Dopuszczenie możliwości udziału w walnych zgromadzeniach także poprzez pełnomocnika znacząco przyczyniłoby się do zwiększenia aktywnego udziały członków spółdzielni w życiu spółdzielni. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w tym zakresie, a także w razie podzielenia przedstawionych uwag, o podjęcie działań w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego.