Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej w sprawie prawa do wynagrodzenia i innych świadczeń za okres faktycznego pozostawania poza służbą funkcjonariusza celnego przywróconego do służby z dnia 2008-04-15.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/586832/08/IX/906.3 RZ
Data sprawy:
2008-04-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej w sprawie prawa do wynagrodzenia i innych świadczeń za okres faktycznego pozostawania poza służbą funkcjonariusza celnego przywróconego do służby.

Do Rzecznika wpływają skargi byłych funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy zostali zwolnieni ze służby w wyniku wniesienia przeciwko nim aktu oskarżenia do sądu, a także w wyniku zastosowania tymczasowego aresztowania. Po dokonanej zmianie przepisów funkcjonariuszy tych przywraca się do służby na ich wniosek, w wypadku umorzenia postępowania karnego lub uniewinnienia prawomocnym wyrokiem sądu.

Na tle kierowanych do Rzecznika skarg pojawił się problem, czy funkcjonariusz przywrócony w powyższym trybie do służby posiada prawo do wynagrodzenia i innych świadczeń za okres faktycznego pozostawania poza służbą. Opierając się w tym zakresie na poglądzie zaprezentowanym przez Trybunał Konstytucyjny Rzecznik uznał, iż przywrócenie do służby nie może być traktowane jako ponowne powołanie do służby. Oznacza bowiem przywrócenie ciągłości stosunku służbowego ze wszystkimi konsekwencjami, w tym też dotyczącymi zrekompensowania i restytucji skutków zwolnienia. Dlatego też Rzecznik zwrócił się do Szefa Służby Celnej o zajęcie stanowiska, czy osoby przywrócone do służby posiadają prawo do wynagrodzenia i innych świadczeń za okres faktycznego pozostawania poza służbą.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: