Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie przyznawania odszkodowania w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości z dnia 2008-05-13.
Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie przyznawania odszkodowania w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości.
Stosownie do art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę. Natomiast zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy, w razie określenia na obszarze ograniczonego użytkowania wymagań technicznych dotyczących budynków, szkodą, o której mowa w art. 129 ust. 2, są także koszty poniesione w celu wypełnienia tych wymagań przez istniejące budynki, nawet w przypadku braku obowiązku podjęcia działań w tym zakresie.
Wypłata odszkodowania uzależniona jest od faktu poniesienia określonych wydatków pieniężnych przez podmiot ubiegający się o odszkodowanie. Konieczność spełnienia wskazanej wyżej przesłanki w ocenie Rzecznika może rodzić poważne problemy związane z ograniczeniem dostępu do odszkodowania dla osób, których sytuacja majątkowa nie pozwala na dokonanie prac modernizacyjnych budynku. Zwłaszcza, iż z powyższym roszczeniem można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Zdaniem Rzecznika pożądana byłaby modyfikacja sposobu ubiegania się o powyższe odszkodowanie w ten sposób, by podmiot zobowiązany do wypłaty odszkodowania mógł przyznawać je uprawnionym podmiotom przed dokonaniem modernizacji związanych z dostosowaniem budynku do wymagań technicznych. Zapewniłoby to efektywną realizację prawa do odszkodowania, również dla podmiotów, których sytuacja majątkowa wyklucza wykonanie stosownych prac z własnych środków. Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w poruszonej kwestii.