Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie statusu prawnego pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 2008-05-26.
Wystąpienie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie statusu prawnego pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Do Rzecznika zwróciło się Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej o rozważenie zasadności wniesienia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności art. 10 ust. 3, art. 74 ust. 2 i 3 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z art. 153 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym, w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa, w urzędach administracji rządowej działa korpus służby cywilnej.
Zaskarżony art. 10 ust. 3 ustawy przewiduje, że do pracowników Urzędu KNF stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy, do urzędników służby cywilnej likwidowanych urzędów obsługujących Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, do czasu przyjęcia przez nich nowych warunków pracy i płacy w Urzędzie KNF, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia likwidacji, stosuje się przepisy ustawy o służbie cywilnej. Natomiast w świetle art. 74 ust. 3, do urzędników służby cywilnej likwidowanych urzędów obsługujących Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, którzy nie otrzymają w terminie 3 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał Urząd KNF propozycji nowych warunków pracy i płacy lub jeżeli odmówią ich przyjęcia, z upływem 6 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym powstał Urząd KNF, stosuje się art. 54 ustawy o służbie cywilnej.
Zgodnie ze stanowiskiem Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, KNF nie może być zaliczone do organów administracji rządowej. Rzecznik zwrócił się do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.