Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie doręczeń pism sądowych w postępowaniu cywilnym na adres skrytki pocztowej z dnia 2008-07-03.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie doręczeń pism sądowych w postępowaniu cywilnym na adres skrytki pocztowej.
Zgodnie z postulatami Rzecznika, w dniu 9.05.2007 r. uchwalono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, na mocy której zostało zmienione brzmienie art. 135 k.p.c. W powołanym artykule wprowadzono § 2, który stanowi, iż "Na wniosek strony doręczenie może być dokonane na wskazany przez nią adres skrytki pocztowej. W tym wypadku pismo sądowe przesłane pocztą składa się w placówce pocztowej operatora publicznego, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata". Powyższa zmiana weszła w życie dnia 7.10.2007 r., jednak przepis ten nie jest stosowany. Dzieje się tak dlatego, że rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.06.1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym nie reguluje doręczeń pism sądowych w postępowaniu sądowym na wskazany przez stronę adres skrytki pocztowej. Nie ma przepisów określających czas przechowywania awiza w skrytce pocztowej, ani stosownych regulacji w przedmiocie zwrotu przesyłki sądowej na wypadek jej nieodebrania przez adresata.
Obecny kształt regulacji zawartych w rozporządzeniu, z uwagi na niedostosowanie do wymagań ustawowych, wymaga zmiany. Tym bardziej, iż do Rzecznika wpływają coraz częstsze skargi obywateli, wskazujące na fakt, iż sądy rozpoznające sprawy cywilne odmawiają dokonywania doręczeń na wskazaną skrytkę pocztową. Należałoby rozważyć wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą kwestia okresu przechowywania awiza w skrytce pocztowej oraz sama procedura zwrotu przesyłki sądowej, na wypadek nieodebrania jej przez adresata, nie będzie już budzić wątpliwości.