Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie ograniczeń kwotowych transakcji kupna lub sprzedaży dewiz w kantorach z dnia 2006-09-06.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/535692/06/VI/610 RZ
Data sprawy:
2006-09-06
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie ograniczeń kwotowych transakcji kupna lub sprzedaży dewiz w kantorach.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski od przedsiębiorców prowadzących działalność kantorową z prośbą o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego przepisu art. 15 ust. 1 ustawy - Prawo dewizowe. W oparciu o ten przepis wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy zawieranej przez przedsiębiorcę wykonującego działalność kantorową równowartości 20.000 euro. Wspomniane ograniczenie nie ma zastosowania do banków oraz instytucji kredytowych. W skargach do Rzecznika pojawia się zarzut naruszenia zasady równości przedsiębiorców wobec prawa oraz zasady swobody działalności gospodarczej.

Klienci kantorów chcąc dokonać operacji wymiany zagranicznych środków płatniczych przekraczających wartość 20.000 euro zmuszeni są do korzystania z usług banków, co stawia przedsiębiorców kantorowych w gorszej pozycji. Ponadto skutkiem brzmienia wspomnianego przepisu jest niemożność zaopatrywania się przedsiębiorców kantorowych w walutę obcą w instytucjach bankowych na podstawie hurtowych transakcji nabycia tej waluty.

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zajęcie stanowiska w tej sprawie przez Ministra Finansów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2006-11-13
Opis odpowiedzi:
Minister Finansów (04.10.2006 r.) poinformowała, że projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo dewizowe oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy, zawierający zapis znoszący limit wartości transakcji zawieranych w kantorze wymiany walut jest przedmiotem prac parlamentarnych (druk sejmowy nr 775). Do ustawy - Prawo dewizowe mają być wprowadzone regulacje, zgodnie z którymi sprzedaż wartości dewizowych nabytych przez przedsiębiorcę w ramach działalności kantorowej może być dokonywana wyłącznie po wprowadzeniu tych wartości do ewidencji, na podstawie wpisu określającego datę realizacji transakcji.
Ministerstwo Finansów nie może podzielić poglądu o naruszeniu na mocy zapisów art. 15 ustawy - Prawo dewizowe zasady równości wobec prawa, jaka miałaby obowiązywać w odniesieniu do sytuacji prawnej banków i podmiotów wykonujących działalność kantorową. Oczywiste jest, że status oraz rola banków i kantorów wymiany walut są różne i nieporównywalne. Wspomniany przepis nie ogranicza również swobody podejmowania działalności kantorowej.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów podtrzymuje stanowisko z dnia 21.07.2004 r. zgodnie z którym przedsiębiorca wykonujący działalność kantorową może bez stosowania limitu określonego w art. 15 jedynie sprzedać bankowi zagraniczne środki płatnicze, nie może zaś, bez stosowania limitu, kupić w banku zagranicznych środków płatniczych.