Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie potrzeby zmian prawa wyborczego, ułatwiających obywatelom udział w wyborach z dnia 2008-11-14.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/572441/07/I/112.1 RZ
Data sprawy:
2008-11-14
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie potrzeby zmian prawa wyborczego, ułatwiających obywatelom udział w wyborach.

W corocznych wystąpieniach dotyczących stanu przestrzegania praw i wolności obywatelskich oraz w wystąpieniach generalnych Rzecznik wielokrotnie podkreślał, iż obecne rozwiązania prawne mogą ograniczać czynne prawo wyborcze Polaków zamieszkałych za granicą, osób niepełnosprawnych, a także innych obywateli, którzy z różnych przyczyn nie mogą w dniu wyborów stawić się w lokalu wyborczym. Polska pozostaje obecnie jednym z ostatnich krajów Europy, w którym prawo nadal wymaga, aby bez względu na wszelkie trudności obywatele osobiście udawali się do lokalu wyborczego. W ostatnich latach Rzecznik wielokrotne występował o przyjęcie regulacji prawnych mających na celu wprowadzenie alternatywnych sposobów głosowania, w tym przede wszystkim głosowania korespondencyjnego. Wyrażał też poparcie dla koncepcji jednolitego kodeksu wyborczego, który w kompleksowy sposób regulowałby kwestie związane z przeprowadzaniem wyborów i referendów w Polsce.

W połowie 2009 r. Polacy będą po raz drugi wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W obliczu zbliżających się wyborów, najpilniejsze zmiany prawa wyborczego nie mogą być dłużej odkładane. Rzecznik postuluje przygotowanie pakietu najważniejszych reform zmierzających do unowocześnienia procedur wyborczych, w terminie umożliwiającym ich wprowadzenie do polskiego porządku prawnego jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć odstąpienie od wymogu osobistego stawiennictwa w lokalach komisji wyborczych oraz ujednolicenie przepisów prawa wyborczego w zakresie ułatwień dla osób chorych i niepełnosprawnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: