Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia kosztów postępowania sądowego w przypadku wystąpienia z powództwem o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu w razie bezczynności spółdzielni z dnia 2008-11-26.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia kosztów postępowania sądowego w przypadku wystąpienia z powództwem o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu w razie bezczynności spółdzielni.
Ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła przepis art. 491 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, stosownie do którego osoba, która na podstawie ustawy może żądać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, w razie bezczynności spółdzielni jest uprawniona do wystąpienia do sądu z powództwem na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego w związku z art. 1047 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Wówczas powód jest zwolniony od uiszczenia opłaty sądowej od pozwu, natomiast koszty postępowania sądowego pokrywa spółdzielnia.
Niemniej, użyte w art. 491 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych sformułowanie "koszty postępowania sądowego" nie zostało skorelowane z terminologią, jaką posługuje się Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. To zaś może wywoływać wątpliwości, jakie konkretnie koszty obciążają poszczególne strony sporu.
Użyte w omawianym zakresie nieprecyzyjne sformułowania, są źródłem problemów zarówno dla osób próbujących realizować swoje roszczenia, dla spółdzielni mieszkaniowych, jak i dla sądów, które muszą interpretować niejasny przepis. Dlatego też Rzecznik zwrócił się z prośbą o rozważenie podjęcia działań mających na celu doprecyzowanie regulacji zawartych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.