Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie unormowań zawartych w uchwalonych przez PZU Życie S.A. ogólnych warunkach dodatkowego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby z dnia 2008-12-09.
Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie unormowań zawartych w uchwalonych przez PZU Życie S.A. ogólnych warunkach dodatkowego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby.
Do Biura Rzecznika wpływają skargi dotyczące unormowań zawartych w uchwalonych przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Życie SA ogólnych warunkach dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby. Chodzi o definicję zawału serca, która, zgodnie ze wskazanymi uregulowaniami, musi spełniać łącznie trzy warunki: wystąpienie znamiennego wzrostu poziomu troponiny, pojawienie się patologicznego załamka Q w badaniu EKG oraz pojawienie się zaburzeń kurczliwości mięśnia sercowego.
Jak wynika ze skarg napływających do Biura Rzecznika, ustalone przez PZU Życie S.A. kryteria są sprzeczne z obecnym stanem wiedzy medycznej, która przyjmuje nieobowiązkowe występowanie załamka Q w klinicznym obrazie zawału serca. Ustalona przez zakład ubezpieczeniowy definicja jest zatem sprzeczna z dobrymi obyczajami i wprowadza konsumentów w błąd. Ubezpieczający się na okoliczność ryzyka, jakim jest zawał serca, nie przypuszczają bowiem, że mogą nie otrzymać stosownego odszkodowania.
W myśl art. 3851 § 1 k.c. postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie ulega wątpliwości, że zawarta w ogólnych warunkach dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby definicja zawału serca jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i wprowadza konsumentów w błąd. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o zbadanie tej sprawy, a także o przedstawienie informacji o zajętym stanowisku.