Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie opóźnień w procesie wykonania zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zawartych w wyroku w sprawie A. Tysiąc przeciwko Polsce oraz w sprawie uzasadnionych wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczących brzmienia niektórych przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 2008-12-22.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/578571/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-12-22
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie opóźnień w procesie wykonania zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zawartych w wyroku w sprawie A. Tysiąc przeciwko Polsce oraz w sprawie uzasadnionych wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczących brzmienia niektórych przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Rzecznik przedstawił wątpliwości dotyczące instytucji sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza, przewidzianej w ustawie z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Istnieje obawa, że zaproponowany mechanizm - wyłączony spod zewnętrznej kontroli - może okazać się jedynie iluzją skutecznego dla obywatela środka prawnego. Co więcej, ustawa nakłada na pacjenta wnoszącego sprzeciw, obowiązek sporządzenia uzasadnienia, w tym wskazania przepisu, z którego wynikają prawa lub obowiązki, na których wpływ ma skarżona opinia albo orzeczenie. Niespełnienie tych wymagań będzie skutkować zwrotem wniosku. Jeżeli Rzecznik Praw Pacjenta ma realizować zadania swoistego "przedsądu", bez prawa do uzupełnienia sprzeciwu w interesie pacjenta, rozwiązanie takie nie będzie wspierać realizacji praw pacjentów, lecz raczej ją ograniczy. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 26.11.2008 r., jednak nieuchwalenie przez Sejm w dniu 19.12.2008 r., zawetowanej przez Prezydenta RP ustawy z 6.11.2008 r. - Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia, uniemożliwia rychłe jej wejście w życie. Rzecznik ponownie przedstawił wątpliwości dotyczące przesłanki "zagrożenie (

) dla zdrowia kobiety ciężarnej" (art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży). Przesłanka ta została określona w sposób dowolny (arbitralny). Rzecznik zwrócił się o rozważenie przedstawionej sprawy oraz podjęcie działań mających na celu usunięcie występujących luk prawnych i doprecyzowanie budzących wątpliwości przepisów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: